prasatko

Stálé Expozice

Železniční hračky z let 1920–1960

Královské město Velvary /budova B/

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice na náměstí Krále Vladislava. Tato zbrusu nová interaktivní expozice dopravních hraček je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem nové expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století. Vystavené exponáty představují vzácné originály proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Nürnberg, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (později IKARIA a CHEMOPLAST) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova ad. Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Kolejiště má rozlohu cca 30 m2 a je sestaveno z železničních hraček vyrobených ve dvacátých až padesátých letech 20. století. Instalace této nové interaktivní expozice má podobu malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/Vyhledavani/Fulltext.aspx?docid=0&word=muzeum zeleznicnich hracek

Hračky zámeckých pokojů

Zámek Děčín

Stálá expozice historických hraček šlechtických dětí ze sbírek MTH v rámci prohlídkového okruhu – „Návštěva u knížete Františka Thuna“ na zámku v Děčíně. Navštivte sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Zveme vás do jeho soukromých komnat, dětských pokojů, Rohového sálu, letní jídelny s dochovanou freskovou výmalbou nebo do Věžového kabinetu, ze kterého se vám otevře úchvatný výhled na město a řeku Labe. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

listopad až únor 10:00–16:00, sobota, neděle a svátky 10:00–17:00; březen až říjen denně 9:00–17:00

http://www.zamekdecin.cz

HRAJEME SI 120 LET

Regionální muzeum Mělník

Nová expozice hraček pro holky i kluky z let 1870–1990 je rozdělena do dvou částí. V hlavní budově muzea se nachází místnost se staršími hračkami datovanými do období 1870–1950. Obdivovat zde můžete zejména pokojíčky a domečky pro panenky, kovářskou dílnu, historické figurky a vojáčky nebo dětské hudební nástroje... Exponáty pocházejí ze sbírek Muzea technických hraček Velvary. Součástí prohlídky expozice zůstává předvádění jízdy historického vláčku na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty a dalšími stavbami. Zajímavostí je zejména dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z 30. let 20. století. Druhá část výstavy mapující poválečné období je instalována v budově v Ostruhové ulici, kde je soustředěna také expozice historických kočárků. Návštěvníci se zde seznámí až na několik výjimek s tuzemskou produkcí tehdejších výrobců. Mezi 120 vystavenými předměty nechybějí ikonické hračky jednotlivých desetiletí, mnohé z nich reflektující danou dobu, např. raketa do vesmíru, pásový traktor na klíček. Z dalších jmenujme bakelitové hračky 50. a počátku 60. let 20. století, hru se zajímavou historií „Ukaž, co umíš“, gumové a nafukovací hračky Fatry Napajedla navržené světoznámou výtvarnicí Libuší Niklovou. Pamětníci si připomenou Rubikovu kostku, klik-klak, modely autíček Monti systém. Nechybí ani panenky, ať už ty gumové z Gumotexu Břeclav, nebo chodící z Hamira Příbram. Zastoupení zde mají i plyšové hračky, zahrnující také známého psa Nováka, který je zároveň nejmladším exponátem.

denně kromě pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

http://www.muzeum-melnik.cz/stale-expozice-1/hrajeme-si-120-let/

PRINCIP BAŤA – Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, československých skautů, sokolů a vojáčků z let 1935–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. V expozici je umístěna také firemní reklamní skládanka – puzzle v původním balení.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

 

Fatal error: Call to undefined function session_register() in /data/web/virtuals/9459/virtual/www/index.php on line 142