prasatko

O muzeu

Nejstarším exponátem Muzea technických hraček je barokní vojenský kočár s důstojníkem, který byl vyroben ve Vídni v období vlády Marie Terezie a Josefa II., patrně v letech 1760–1790. V minulosti rozšířeným, ale dnes již vzácným příkladem dřevěných hraček jsou pohybliví zápasníci z let 1860–1870 z oblasti Německa, které děti mohly ovládat pomocí provázku. Mezi další jedinečné sbírkové předměty patří například dřevěné puzzle z let 1850–1860, jedna z prvních dětských promítaček (Laterna magica) z let 1883–1890 se sadou promítacích obrázků na skle a první dětský kinematograf z doby kolem roku 1900 na promítání groteskových filmů od norimberských firem E. Plank a G. Bing, první československá kovová stavebnice INVENTOR (1920–1925) s patentovaným spojovacím systémem pomocí háčků a unikátní pětipatrová stavebnice MERKUR METROPOL z roku 1933. Nechybí ani prototyp první sady elektrického vláčku Merkur vyrobeného roku 1933 v Polici nad Metují.

Snad nejstarším exponátem mezi nejrůznějšími typy pohyblivých hraček, poháněných spirálovou pružinou na klíček, je malá myška zhotovená z papírové hmoty v polovině 19. století. Vzácné ukázky tzv. haléřových hraček „penny toys“ dokumentují levnější produkci plechových hraček určených dětem z chudších rodin. Nejčastěji se jedná o miniatury zvířátek a autíček zhotovené norimberskou továrnou J. P. Meiera v letech 1905–1922. Oblíbenou součástí našich výstav jsou kolekce plechových žertovných vozítek německé firmy E. P. Lehmanna a tancujících postaviček firmy Schreyer & Co. (SCHUCO) z 30. let 20. století.

Sbírka plechových automobilů obsahuje vedle německé produkce také unikátní příklady československých mechanických hraček – osobní auto Sedan nebo závodní model z let 1932–1935 od firmy Heller und Schiller (HUSCH) z Horního Litvínova, model osobního automobilu z 30. let od firmy Stella Krnsko s tehdy moderním elegantním designem a kabriolet v neobvyklém tmavě zeleném provedení, vyrobený v letech 1945–1948 brněnskou Zbrojovkou ve Vsetíně v letech 1945–1948.

Významnou součást našich sbírek představují modely sestavené z historických hraček a inspirované skutečnou parostrojní železnicí, dobovou vojenskou technikou nebo strojním průmyslem. Zajímavým příkladem je válečný model Všeobecné mobilizace československé armády v září 1938 do pěchotního srubu Březinka (nad Náchodem) nebo Konec 2. světové války v květnu roku 1945, jenž také obsahuje parní lokomotivu Merkur vyrobenou v době protektorátu Böhmen und Mähren.

Svět polytechnických hraček, které měly často podporovat výchovu dětí pro jejich budoucí povolání, významně dokumentuje sbírka parních strojů s početným příslušenstvím funkčních dílenských nástrojů i s figurkami dělníků. Jsou zde zastoupeny modely pocházející z období 1870–1948, a to především od známých německých firem G. Carette, E. Plank, J. Schoenner, Märklin, G. Bing a J. Falk.

Oblíbenou součástí našich výstav je funkční Model elektrifikovaného kolejiště na tříkolejnicový systém o rozchodu „0“. Železniční síť kolejiště má rozlohu 30 m2 a dosahuje celkové délky až 85 m. Na jeho stavbu byly použity plechové hračky z let 1920–1960 nejen od proslulých světových firem, MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, ale i známých československých výrobců, jakým byla firma Heller und Schiller – HUSCH z Horního Litvínova, INVENTOR (MERKUR) z Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) Brno a dnes téměř neznámé strojírny BORA z Boru u Tachova. Zajímavostí je zejména dokonalý elektromagnetický systém, který ovládá zvonkové signály, samosklopné závory nebo semafory s pohyblivým ramenem, a malebné osvětlení dobovými lampičkami.

Z naší sbírky železničních hraček je zajímavá zvláště parní lokomotiva na baterii v tendru (1925–1932, Bing, Norimberk), soubor lokomotiv na parní pohon (kolem roku 1900, Německo), osobní vagon Pullman Salonwagen s vnitřním luxusním vybavením a figurkami cestujících (1915–1925, Märklin, Göppingen) nebo dětská sada pro malého výpravčího s funkčním telegrafem (20. a 30. léta 20. století, Československo).

Sbírkové fondy našeho muzea nejsou zaměřeny jen na technické hračky pro kluky. Naše výstavy doplňují například porcelánové panenky, funkční šicí strojky, plechové nádobíčko a sporáčky pro malé hospodyňky, pokojíčky s koupelničkami pro panenky anebo obchůdky s koloniálním zbožím. Naprostým unikátem je velké loutkové divadlo z konce 19. století, dochované v intaktním stavu včetně početného souboru ručně vyřezávaných malovaných loutek, důmyslného jeviště s propadly a provaziště pro pět opon i s původním elektrickým osvětlením.

Pozornost Muzea technických hraček je zaměřena také na téma staročeského adventu a vánočních svátků. Na vánočních výstavách nabízíme návštěvníkům jedinečnou příležitost shlédnout, co měly pod stromečkem děti před sto lety a čím se tehdy vánoční stromky zdobily. Nejde proto pouze o hračky našich prababiček a pradědečků, ale také o předměty, které tvořily součást vánoční dekorace, především nejrůznější ozdoby na stromeček a betlémy z let 1850–1938.

Větší část ze souboru vyřezávaných betlémových figurek a skříňkové betlémy pocházejí z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z Králicka, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Vánoční ozdoby jsou zastoupeny jedinečnou kolekcí skleněných stříbřených a zlacených ozdob z navlékaných broušených a vinutých perlí nebo foukaných perlí plněných voskem anebo z barevných korálků, a to ve formě postaviček, zvířátek i nejrůznějších předmětů. Ozdoby pocházejí zejména ze známých oblastí tradiční sklářské výroby v Podkrkonoší. Na výstavách nechybí ani formičky na domácí vánoční čokoládu a cukroví. Vystaveny jsou také předměty, které patří k zimním radovánkám, jako například historické sáňky. Atmosféru staročeských Vánoc oživí vánoční stromeček osvětlený elektrickými lampičkami z 20. let minulého století a ukázky dobových vánočních dárků. K adventu a vánočním svátkům patří také reklamní papírové betlémy, které si děti vystřihovaly v době první Československé republiky. Reprinty nevystřižených originálů lze na výstavách zakoupit.

Nejmenší návštěvníci našich výstav mají možnost vyzkoušet si svou zručnost v malé dílně, kde si mohou sestavit modely ze stavebnice Merkur podle vlastních představ. Nejzdařilejší modely jsou vystaveny jako součást expozice. Na některých výstavách nabízíme k prodeji nově vyrobené stavebnice i nové typy vláčků Merkur. A nakonec se můžete dozvědět, jak funguje například tzv. ternion nebo komposter na kartonové jízdenky v naší dětské dopravní kanceláři ČSD.

Autor: Miroslav Smaha

Hlavní partner - Královské město VELVARY



Další partneři

MERKUR TOYS s.r.o. Police nad Metují

 

Fatal error: Call to undefined function session_register() in /data/web/virtuals/9459/virtual/www/index.php on line 142